feldgrau_logo

Stowarzyszenie Historyczne "Feldgrau"

Odkąd szkolne podręczniki przestały być atrakcyjnym narzędziem do nauki historii, na terenie naszego kraju powstało wiele formalnych i nieformalnych grup zajmujących się odtwórstwem historii i rekonstrukcją historyczną. Jedną z takich grup jest Stowarzyszenie Historyczne Feldgrau.

Jesteśmy organizacją zrzeszającą pasjonatów i miłośników historii okresu międzywojennego i II Wojny Światowej. Nasza praca polega na jak najwierniejszym odtwarzaniu sylwetek żołnierzy niemieckiej piechoty Wehrmachtu walczącej na wszystkich frontach wojny, zwłaszcza w Polsce. W odtwarzanym przez nas oddziale, nawiązujemy do historii 28. Infanterie Regiment (28. Pułku Piechoty Wehrmachtu). Oczywiście nie ograniczamy się wyłącznie do munduru niemieckiego, dzięki czemu jesteśmy wstanie zaprezentować również sylwetki żołnierzy polskich z okresu Wojny 1939 roku, Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

grupowe feldgrau mini

 Tomaszów Lubelski rok 2011. Fot. Joanna Szubra.

Nasze Stowarzyszenie powstało w kwietniu 2013 roku, ale historia naszej grupy sięga już 2005 roku, gdy w ramach Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39" stawialiśmy pierwsze kroki na rekonstrukcyjnych polach bitew. Dziś, jako samodzielne Stowarzyszenie bierzemy udział w najbardziej prestiżowych imprezach w Polsce, oraz sami jesteśmy organizatorami wielu inscenizacji, wystaw, rekonstrukcji oraz lekcji żywej historii dla młodzieży. Naszą misją jest nauka historii w sposób nowoczesny, pozbawiony szkolnej nudy, ciekawy i zapierający dech w piersiach.

Członkowie SH Feldgrau brali udział w wielu prestiżowych imprezach rekonstrukcyjnych takich jak: bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, "Operacja Barbarossa", D-Day Hell, Mława, Strońsko, Wyry, Gostyń, Pikniki Lotnicze w Krakowie, Noce Muzeów. SH Feldgrau występowało także poza granicami kraju m.in. na Słowacji, w Czechach oraz słonecznej Italii.

Organizowaliśmy wiele imprez w tym m.in.: Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie, Rekonstrukcję Bitwy Radłowskiej k. Tarnowa czy inscenizacje w Nielepicach k. Krakowa. Braliśmy udział w wielu lekcjach szkolnych i uświetnialiśmy niezliczone ilości wydarzeń patriotycznych.

Za nami są także występy przed kamerami w filmach tj. "Tagebuch eines Lagerkommandanten" (2011), "Wojenne love story" (2008), czy też w oficjalnym teledysku do utworu "Screaming Eagles" (2010) zespołu SABATON oraz animacja do piosenki "Berlin płonie" (2009) grupy SANE.

Jeżeli chcesz prześledzić nasze działania na przestrzeni lat to zapraszamy do naszej galerii - znajduje się tam dokumentacja fotograficzna zarówno z naszych ostatnich działań, jak również archiwum imprez, na których występowało Stowarzyszenie Historyczne Feldgrau. Galeria nie prezentuje wszystkich działań naszego Stowarzyszenia. Fotografie dotyczą jedynie wybranych rekonstrukcji i inscenizacji historycznych.

Zapraszamy również do podstrony "filmy".