feldgrau_logo

Skrzynka amunicyjna MG / Patronenkasten 34 und 42

srh_wrzesien39_skrzynka_amunicyjna_mg_miniPatronenkasten bo tak brzmi niemiecka nazwa skrzynki amunicyjnej, była przeznaczona do przenoszenia  amunicji i mieściła 300 sztuk za taśmowanej amunicji choć najczęściej przenoszono w niej 250 sztuk. Prawidłowe ułożenie 5 odcinków taśmy jest bardzo trudne gdyż ostatnia warstwa jest prawie pionowo spłonką w górę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest charakterystyczny kształt naboju zwężającego się ku końcu. W celu likwidacji tego zjawiska można podzielić taśmę na dwa odcinki i ułożyć je przeciwnie względem siebie. Innym dość ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowe ustawione pod kątem dno niwelujące krzywiznę naboju jak można przypuszczać.
Skrzynki przenoszono w rękach za pomocą uchwytu transportowego znajdującego się na klapie górnej, parcianych torbach "Munitionstraggeinrichten 34" przenoszonych na ramieniu ( w torbie mieściła się jedna skrzynka ), pasie nośnym Tragegurt 34 zaczepianym za prostokątne uchwyty znajdujące się na węższych ściankach.Skrzynki produkowano z aluminium i stali. Jedyną przewagą skrzynki aluminiowej nad stalową była jej mniejsza waga. Połączenia były zgrzewane, zaginane i nitowane. Poszczególne egzemplarze mogą się różnić między sobą:

 • rodzajem klapy (trójkątna, płytka, z przetłoczeniem, gładka, z uszczelką, bez uszczelki)
 • rodzajem zapięcia i miejscem jego usytuowania ( na klapie, na ściance czołowej, na obu ścianach skrzynki wtedy jedno zapięcie pełni rolę zawiasu)
 • barwą (feldgrau, dunkelgelb, blaugrau, kamuflaż)

Oprócz przenoszenia amunicji skrzynki te były wykorzystywane do przenoszenia innego wyposażenia oraz pełniły rolę apteczek (głównie ze względu na wodoszczelność). W takich przypadkach należało taką skrzynkę odpowiednio oznakować (białą, dużą drukowaną literą lub innym symbolem, kolorem) celem uniknięcia pomyłki. I tak skrzynki mieszczące:

 • taśmiarkę oznaczano literą "G" ( od niem. Gurtfuller )
 • zestaw do konserwacji broni "Petroleumskasten" "P" ( od niem. Petroleum ) składał się z dwóch kanistrów jednego z olejem (Oel), drugiego z naftą (Petroleum)
 • części zapasowe oznaczano literami "E", "V", "Z" stosownie do zestawu części zamiennych znajdujących się w środku.apteczkę oznaczano zwykle czerwonym krzyżem na białym kole.

  • "E" "Ergänzungskasten" zawierająca przybory do czyszczenia broni, zapasowe akcesoria do przybornika strzelca MG i ewentualnie części zamienne.
  • "V" "Vorratskasten" zawierająca drobne części i elementy mechanizmów broni.
  • "Z" "Zubehörkasten" zawierająca elementy broni które mogą być używane jako zamienniki części złamanych lub zgubionych.

 

[blockquote]Jako ciekawostkę można podać fakt iż skrzynki amunicyjne tego wzoru są produkowane nieprzerwanie z drobnymi zmianami do dziś.[/blockquote]