feldgrau_logo

Pojemnik na lufę / Laufschutzer 42

Regulamin przewidywał do każdego karabinu maszynowego typu MG dwie dodatkowe lufy, a ciężkiego karabinu maszynowego trzy lufy zapasowe. Lufy należało wymieniać po ich przegrzaniu w celu uniknięcia ich trwałego uszkodzenia. Lufy były transportowane w specjalnych pojemnikach o nazwie Laufshutzer. Zależnie od zastosowania i rodzaju pojemnika Laufshutzer był noszony przez jednego bądź dwóch członków drużyny MG.
Pojemnik był wykonywany z tłoczonej blachy stalowej i dostarczany w kolorze feldgrau, dunkelgelb, blaugrau. Aby ułatwić żołnierzom transport Laufshutzer jest wyposażony w pas nośny.
Można wyróżnić kilka rodzajów pojemników na lufy:

srh_wrzesien39_laufschutzer_mini


  • Laufbehalter 34 jest to pojemnik o kształcie prostokąta wzmocniony poprzecznymi karbami i zaokrąglonymi bokami. Mieścił dwie lufy do MG 34, które były wsuwane w dwa owalne perforowane wkłady. Jego długość to około 65,5 cm.
  • Laufschutzer 34 jest to pojemnik długości ok 64,5 cm przeznaczony do przenoszenia jednej lufy do karabinu maszynowego MG 34. Wewnątrz znajdowały się wsporniki podtrzymujące lufę w czasie transportu. Można spotkać wersje z ruchomym elementem metalowym w kształcie pół księżyca.
  • Laufschutzer 42 jest to pojemnik długości ok 58 cm umożliwiający przenoszenie lufy przeznaczonej do karabinu maszynowego MG42. Od poprzedniego wzoru różni się oprócz długości także kształtem. Na obydwu końcach widać kwadratowe wytłoczenia które są spowodowane kształtem nowej krótszej lufy o odmiennej komorze nabojowej niż w przypadku MG34.
  • Laufschutzer 43 jest to pojemnik uniwersalny długości ok 63,5 cm umożliwiający przenoszenie luf obydwu wzorów. Łączy w sobie cechy pojemnika Laufschutzer 34 i Laufschutzer 42 czyli długość wzoru 34 i kształt wzoru 42.