feldgrau_logo

Kołek uziemiający / Erdstecker

Erdstecker_1_mini"Erdstecker" - służył do uziemiania polowego sprzętu łączności wojsk III Rzeszy, wliczając w to komunikację przy użyciu przewodów. Używano go także w celu uziemienia niektórych modeli radiostacji. 

Najczęstszym zastosowaniem "Erdstecker" podczas wojny było uziemianie telefonów polowych "Feldfernsprecher 33". Dlaczego stosowano taki kołek? Otóż FF33 mógł być podłączony na dwa sposoby: pierwszym było podłączenie za pomocą dwóch linii, gdzie nie było wymagana żadne uziemienie. Drugim typem podłączenia było rozłożenie tylko jednego przewodu, używając terminalu “La” (“Leitung a” lub linia a), natomiast drugie wyprowadzenie telefonu “Lb/E” (“Leitung b / Erde” lub linia b / ziemia) trzeba było podłączyć właśnie do kołka uziemiającego. Jeden kabel zamiast dwóch pozwalał budować połączenie znacznie szybciej, zwiększała się też dwukrotnie oszczędność użycia przewodu. Budowanie pojedynczej linii wiązało się jednakże z ryzykiem przechwycenia transmisji przez przeciwnika. Sygnały, które szły poprzez ziemię, można było z łatwością podsłuchać za pomocą specjalnego sprzętu i aby temu zapobiec, regulamin zakładał budowę połączenia za pomocą dwóch kabli w promieniu 3km od linii frontu. 

 

srh_wrzesien39_erdstecker_wersje_mini

Budowa kołka nie była skomplikowana, składał się on z metalowej rury oraz złączki (w niektórych wersjach mosiężnej), która pozwalała na podłączenie kabla w łatwy sposób. W górnej części znajdował się wlot do kanału dobiegający niemalże do końca kołka, rozchodziły się z niego małe otwory nawadniające. Kanał przy suchej ziemi (nie przewodzi wtedy sygnału) należało napełnić wodą, a w bardzo trudnych warunkach żołnierz oddawał do niego mocz (mocz zawiera sól, która lepiej przewodzi sygnał). Konstrukcji "Erdstecker" możemy się dokładnie przyjrzeć na zaprezentowanym po prawej stronie zdjęciu, warto również zauważyć, iż występowały różne wersje kołka, ta na samym dole była prawdopodobnie najczęściej spotykaną wersją podczas wojny.

 

Erdstecker_3_mini

"Erdstecker" można było spotkać w tych jednostkach łączności, które rozwijały linie telefoniczne. Przykładowa mała jednostka łączności "Fernsprechanschlusstrupp" wchodząca w skład "Nachrichtenstaffel" składająca się z czterech żołnierzy posiadała regulaminowo na wyposażeniu dwa takie kołki. Kołek ten przenoszono w skórzanym pokrowcu, który można było zamocować do pasa głównego. Przykład takiego sposobu noszenia możemy zobaczyć na ciekawym zdjęciu grupy żołnierzy łączności (z lewej strony).

 

 

 

 


 Poniżej prezentacja omawianego wyżej kołka uziemiającego na oryginalnych fotografiach:

Jeżeli masz jakieś uwagi bądź chciałbyś się podzielić ze mną dodatkowymi informacjami na temat omawianego elementu, bardzo proszę o kontakt pod adresem meilowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczególne podziękowania za pomoc przy realizacji tego tekstu dla Neil Hever'a.