feldgrau_logo

Pistolet maszynowy MP40 / Maschinenpistole 40

infanterieMaschinenpistole 40 – to jeden z najsłynniejszych pistoletów maszynowych używanych w czasie II wojny światowej. Skonstruowany jako następca MP-38. Błędnie nazywany Schmeisserem. 

Doświadczenia I wojny światowej i wojny domowej w Hiszpanii przekonały niemieckich sztabowców do konieczności posiadania pistoletów maszynowych przez oddziały piechoty. W porównaniu z karabinami była to broń lekka, poręczna i co najważniejsze dzięki swojej szybkostrzelności zwiększała siłę ognia pojedynczego żołnierza. W XX - leciu międzywojennym pistolety maszynowe MP-18 i MP-28 były jedynie uzbrojeniem pomocniczym Reichswehry.

W 1938 roku przyjęto do uzbrojenia nowy model pistoletu maszynowego MP-38. Była to konstrukcja nowoczesna, ale skomplikowana i pracochłonna w produkcji. (Produkowano ją metodą frezowania.) Już w 1939 roku rozpoczęto prace nad modernizacją i uproszczeniem konstrukcji. Prace były prowadzone równolegle w firmie ERMA i w Heereswaffenamtcie, czyli Niemieckim Biurze Uzbrojenia Wojsk Lądowych. Uproszczony model miał komorę zamkową wykonaną metoda tłoczenia i zgrzewania. Był to znacznie prostszy proces niż frezowanie. Produkcję rozpoczęto w 1940 roku jako MP-40, posiadał on charakterystyczne przetłoczenia na komorze zamkowej, gnieździe magazynka i samym magazynku mające zwiększyć odporność tych elementów. Strzelał on wyłącznie ogniem ciągłym. W magazynkach mieściły się 32 naboje kalibru 9 mm. W początkowych modelach MP-40 nie było możliwości zabezpieczenia broni z zamkiem w pozycji przedniej, jedynie tylnej. Rozwiązano ten problem wprowadzając rączkę zamka o nowym kształcie i tak zwanym „grzybkowym” bezpieczniku, który należało wcisnąć, aby zabezpieczyć broń. MP-40 był pomyślany również jako broń pokładowa załóg broni pancernej, dlatego posiadał składaną metalową kolbę oraz specjalną blokadę w kształcie haka uniemożliwiającą niekontrolowane przesuwanie się broni w luku strzeleckim pojazdu. W 1942 roku powstała prototypowa wersja MP-40 II z podwójnym gniazdem na magazynki, ilość amunicji wzrosła do 64 pocisków. Nie był produkowany seryjnie.

Panuję błędne przekonanie co do nazewnictwa pistoletu maszynowego MP-40. Niestety nawet w większości placówek muzealnych jest on przedstawiany jako pistolet maszynowy Schmeisser. Projektantem MP-40 nie był Hugo Schmeisser tylko Heinrich Vollmer.

Z broni projektu Hugo Schmeissera zaczerpnięto jedynie sprężynę powrotną w teleskopowej tulei i magazynek. Po roku 1943 stopniowo zmniejszono produkcję pistoletów maszynowych na rzecz karabinów szturmowych MP-43, a później STG-44. Mimo licznych wad jak częste zacięcia, zbyt mała ilość pocisków, brak możliwości prowadzenia ognia pojedynczego MP-40 był bronią lubianą. Stał się wzorem dla późniejszych konstrukcji, np. brytyjskiego Stena.

 • Panzerabwehr Kanone 35/36 3,7cm L/45 była pierwszą niemiecką armatą przeciwpancerną. Od swojego powstania, aż do początku wojny była to bardzo skuteczna broń przeciwpancerna a także, jak się to okazało w Polsce i w Kampanii Francuskiej świetna broń przeciwbunkrowa. Była inspiracją dla konstruktorów w wielu krajach jak Związek Radziecki oraz USA. Konstrukcja ta pozostała w użyciu niemal do końca wojny uzupełniając stany nowszych konstrukcji.
  Czytaj więcej

  3,7cm PAK 35/36

 • Niemiecki karabin Mauser 98k to jeden z najbardziej popularnych modeli broni produkowany w różnych konfiguracjach już od 1898r. System ten jest używany do dzisiaj i liczba wyprodukowanej w wielu krajach broni przekroczyła już 100 mln sztuk.
  Czytaj więcej

  Karabin Mauser Kar98k

 • MP40 legendarny dziś pistolet maszynowy. W pierwszych latach wojny głównie na wyposażeniu dowódców drużyn, plutonów w późniejszych latach stawał się coraz powszechniejszy. Wyposażony w magazynek mieszczący 32 pociski kaliber 9 mm i charakteryzujący się szybkostrzelnością około 500 strz./min. Potrafił "podnieść" morale gdy wróg ruszał do natarcia.
  Czytaj więcej

  Pistolet maszynowy MP40 / Maschinenpistole 40

 • Karabin szturmowy produkcji niemieckiej. Jeden z pierwszych karabinów szturmowych na nabój pośredni (o energii wylotowej pośredniej między amunicją pistoletową a karabinową). Strzelał pociskami kalibru 7.92 x 33 mm KURZ.
  Czytaj więcej

  Karabin szturmowy StG44 / Sturmgewehr 44

 • MG 34 był pierwszym uniwersalnym karabinem maszynowym w historii. Będąc następcą legendarnego ciężkiego MG08 i lekkiego MG15 łączył wszystkie ich pozytywne cechy eliminując jednocześnie wszystkie istotne wady. Mógł być używany zarówno jako LKM, RKM i CKM. Był z powodzeniem używany we wszelkich rodzajach wojsk III Rzeszy. Mimo, iż po 1942 roku został zastąpiony przez tańszego w produkcji i jeszcze bardziej niezawodnego MG42, to był produkowany niemal do końca wojny i nadal był bardzo ceniony przez niemieckich żołnierzy. Przez niektórych nawet bardziej niż młodszy MG42...
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG34

 • MG42 nazywany przez aliantów "Piłą Hitlera" był podstawowym karabinem maszynowym wykorzystywanym przez oddziały niemieckie od roku 1942 do końca działań wojennych w 1945. Karabin ten wszedł do służby jako następca udanego lecz drogiego w produkcji MG34. MG42 cechowała się dużą szybkostrzelnością oraz bardzo dobrymi walorami strzeleckimi oraz niskimi kosztami produkcji
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG42

 • P08 Parabellum – pistolet skonstruowany jeszcze przed I wojną światową. Jest to broń, którą możemy bezsprzecznie określić mianem "legendarnej". P08 był bardzo często zwany "Lugerem" od nazwiska jego twórcy Georga Lugera. Pistolet ten był niezwykle lubiany nie tylko w armii Niemieckiej, ale również przez żołnierzy alianckich, którzy uważali tę broń za cenną zdobycz wojenną. Mimo starzejącej się konstrukcji i skomplikowanej produkcji P08 był na tyle popularny, że wiele państ po skończeniu wojny miało go nadal wyposażeniu. Luger posiadał magazynek na osiem 9-cio milimetrowych pocisków.
  Czytaj więcej

  Pistolet P08 Parabellum

 • Walther P 38 następca słynnego Lugera P08. Walther był dostarczany wraz z skórzaną kaburą i zapasowym magazynkiem, przysługiwał oficerom, podoficerom i żołnierzom funkcyjnym. Ten pistolet, był bardziej tolerancyjny na złe warunki i kaprysy amunicji, co czyniło go cenną zdobyczą wojenna. Był niezawodny, łatwy do rozłożenie i miał urządzenia zabezpieczające, takie jak wskaźnik naboju w komorze i bezpiecznik kurka. Jego produkcja była prosta i szybka co było ważną zaletą. Ciekawostką jest to że koszt wyprodukowania jednego egzemplarza wynosił 5,60 marki, a był sprzedawany wojsku po 40 marek (P08 kosztował również 40 marek).
  Czytaj więcej

  Pistolet Walther P38

 • Ręczny granat trzonkowy wywodził sie jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.
  Czytaj więcej

  Granat Stielhandgranate M24

 • Granat ręczny "jajkowy" wprowadzony do powszechnego użytku w roku 1940.
  Czytaj więcej

  Granat Eihandgranate M39

 • Panzerfaust 60 – "pancerna pięść" niemiecki bezodrzutowy granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku. Tani w produkcji, prosty w obsłudze miał być ratunkiem niemieckich żołnierzy przed czołgami wroga, model ten miotał ładunkiem kumulacyjnym na dystans do około 60 metrów.
  Czytaj więcej

  Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60