feldgrau_logo

Karabin szturmowy StG44 / Sturmgewehr 44

Sturmgewehr 44 – karabin szturmowy produkcji niemieckiej. Jeden z pierwszych karabinów szturmowych na nabój pośredni (o energii wylotowej pośredniej między amunicją pistoletową a karabinową). Strzelał pociskami kalibru 7.92 x 33 mm KURZ.

W 1942 roku niemieccy naukowcy na zlecenie OKW rozpoczęli prace projektowe nad karabinem szturmowym na nabój pośredni łączącym zalety pistoletu maszynowego (szybkostrzelność, mała waga) i karabinu maszynowego (większa celność niż pm, duża siła ognia). Początkowo projekt oznaczono jako MKb 42.

MKb_42

Zasięg praktyczny MKb 42 wynosił 600 m. Po próbach frontowych ostatecznie przyjęto do produkcji projekt firmy C.G Haenel. Głównym projektantem MKb 42 był słynny Hugo Schmeisser niesłusznie uważany za twórcę pistoletu maszynowego MP-40. MKb 42 mimo, iż był karabinem szturmowym został przyjęty do uzbrojenia jako pistolet maszynowy MP-43. Można spotkać się również z nazwami MKb 42 (H), MK 42 H.S, MP-42S lub SMP–42. W końcu po ostatecznych modyfikacjach w 1944 roku na mocy rozkazu Adolfa Hitlera broń przemianowano na Sturmgewehr 44 (STG-44). Karabin szturmowy STG-44 był przewidziany jako broń indywidualna dla pojedynczego strzelca. Istniała możliwość montażu celownika optycznego ZF41 lub ZF4, jednak ze względu na niską celność zrezygnowano z tego rozwiązania. Dość innowacyjnym pomysłem był celownik noktowizyjny Zielgierat 1229 Vampir montowany na STG-44. Był on zasilany z baterii noszonej na plecach. W celu strzelania z wnętrza pojazdów przez właz lub zza przeszkody stosowano specjalną nakładkę przedłużającą lufę Krummlauf wygiętą pod kątem 30 lub 90 stopni. Żywotność Krumlaufa była bardzo ograniczona ze względu na dużą szybkostrzelność broni. Kolejną próbą wzmocnienia siły ognia pojedynczego żołnierza było montowanie podobnie jak w karabinie Mauser K98 nasadki do miotania granatów tzw. garłacza. Granat nasadkowy odpalano poprzez zbicie spłonki amunicją z drewnianymi pociskami. STG-44 strzelał ogniem pojedynczym lub ciągłym, wyboru dokonywano za pomocą selektora ognia przy chwycie.

 

mp44_zf4_m mp44_Krummlauf_m mp44_zielgerat_m

 

Zasięg STG-44 w stosunku do swojego poprzednika MKb 42 wzrósł do 800 m. Naturalnie zależało to od wprawnego oka strzelca. Karabin był zasilany z wymiennego magazynka łukowego o pojemności 30 pocisków. Każdy żołnierz uzbrojony w STG-44  był wyposażony w ładownice noszone na pasie po dwóch stronach klamry, mieszczących łącznie 6 magazynków. Masa wynosiła około 5 kg w zależności od modelu, z pełnym magazynkiem 6 kg. STG-44 był również używany jako broń zdobyczna przez organizacje konspiracyjne. Do 1961 roku był na wyposażeniu Milicji w NRD, został zastąpiony przez AK-47. 

STG-44 jest bronią doskonale wyprofilowaną, przystosowaną do sylwetki strzelca, mimo że jest znacznie krótszy niż standardowy karabin Mauser K98 to nie nadaję się do walki w zabudowaniach. Podczas walk w mieście lub ciasnych okopach górowały pistolety maszynowe. Podsumowując STG-44 było bronią innowacyjną i rewolucyjną jak na swoje czasy, i stał się przykładem dla wielu późniejszych konstrukcji.

 

 

 

 • Panzerabwehr Kanone 35/36 3,7cm L/45 była pierwszą niemiecką armatą przeciwpancerną. Od swojego powstania, aż do początku wojny była to bardzo skuteczna broń przeciwpancerna a także, jak się to okazało w Polsce i w Kampanii Francuskiej świetna broń przeciwbunkrowa. Była inspiracją dla konstruktorów w wielu krajach jak Związek Radziecki oraz USA. Konstrukcja ta pozostała w użyciu niemal do końca wojny uzupełniając stany nowszych konstrukcji.
  Czytaj więcej

  3,7cm PAK 35/36

 • Niemiecki karabin Mauser 98k to jeden z najbardziej popularnych modeli broni produkowany w różnych konfiguracjach już od 1898r. System ten jest używany do dzisiaj i liczba wyprodukowanej w wielu krajach broni przekroczyła już 100 mln sztuk.
  Czytaj więcej

  Karabin Mauser Kar98k

 • MP40 legendarny dziś pistolet maszynowy. W pierwszych latach wojny głównie na wyposażeniu dowódców drużyn, plutonów w późniejszych latach stawał się coraz powszechniejszy. Wyposażony w magazynek mieszczący 32 pociski kaliber 9 mm i charakteryzujący się szybkostrzelnością około 500 strz./min. Potrafił "podnieść" morale gdy wróg ruszał do natarcia.
  Czytaj więcej

  Pistolet maszynowy MP40 / Maschinenpistole 40

 • Karabin szturmowy produkcji niemieckiej. Jeden z pierwszych karabinów szturmowych na nabój pośredni (o energii wylotowej pośredniej między amunicją pistoletową a karabinową). Strzelał pociskami kalibru 7.92 x 33 mm KURZ.
  Czytaj więcej

  Karabin szturmowy StG44 / Sturmgewehr 44

 • MG 34 był pierwszym uniwersalnym karabinem maszynowym w historii. Będąc następcą legendarnego ciężkiego MG08 i lekkiego MG15 łączył wszystkie ich pozytywne cechy eliminując jednocześnie wszystkie istotne wady. Mógł być używany zarówno jako LKM, RKM i CKM. Był z powodzeniem używany we wszelkich rodzajach wojsk III Rzeszy. Mimo, iż po 1942 roku został zastąpiony przez tańszego w produkcji i jeszcze bardziej niezawodnego MG42, to był produkowany niemal do końca wojny i nadal był bardzo ceniony przez niemieckich żołnierzy. Przez niektórych nawet bardziej niż młodszy MG42...
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG34

 • MG42 nazywany przez aliantów "Piłą Hitlera" był podstawowym karabinem maszynowym wykorzystywanym przez oddziały niemieckie od roku 1942 do końca działań wojennych w 1945. Karabin ten wszedł do służby jako następca udanego lecz drogiego w produkcji MG34. MG42 cechowała się dużą szybkostrzelnością oraz bardzo dobrymi walorami strzeleckimi oraz niskimi kosztami produkcji
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG42

 • P08 Parabellum – pistolet skonstruowany jeszcze przed I wojną światową. Jest to broń, którą możemy bezsprzecznie określić mianem "legendarnej". P08 był bardzo często zwany "Lugerem" od nazwiska jego twórcy Georga Lugera. Pistolet ten był niezwykle lubiany nie tylko w armii Niemieckiej, ale również przez żołnierzy alianckich, którzy uważali tę broń za cenną zdobycz wojenną. Mimo starzejącej się konstrukcji i skomplikowanej produkcji P08 był na tyle popularny, że wiele państ po skończeniu wojny miało go nadal wyposażeniu. Luger posiadał magazynek na osiem 9-cio milimetrowych pocisków.
  Czytaj więcej

  Pistolet P08 Parabellum

 • Walther P 38 następca słynnego Lugera P08. Walther był dostarczany wraz z skórzaną kaburą i zapasowym magazynkiem, przysługiwał oficerom, podoficerom i żołnierzom funkcyjnym. Ten pistolet, był bardziej tolerancyjny na złe warunki i kaprysy amunicji, co czyniło go cenną zdobyczą wojenna. Był niezawodny, łatwy do rozłożenie i miał urządzenia zabezpieczające, takie jak wskaźnik naboju w komorze i bezpiecznik kurka. Jego produkcja była prosta i szybka co było ważną zaletą. Ciekawostką jest to że koszt wyprodukowania jednego egzemplarza wynosił 5,60 marki, a był sprzedawany wojsku po 40 marek (P08 kosztował również 40 marek).
  Czytaj więcej

  Pistolet Walther P38

 • Ręczny granat trzonkowy wywodził sie jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.
  Czytaj więcej

  Granat Stielhandgranate M24

 • Granat ręczny "jajkowy" wprowadzony do powszechnego użytku w roku 1940.
  Czytaj więcej

  Granat Eihandgranate M39

 • Panzerfaust 60 – "pancerna pięść" niemiecki bezodrzutowy granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku. Tani w produkcji, prosty w obsłudze miał być ratunkiem niemieckich żołnierzy przed czołgami wroga, model ten miotał ładunkiem kumulacyjnym na dystans do około 60 metrów.
  Czytaj więcej

  Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60