feldgrau_logo

Karabin Mauser Kar98k

srh_wrzesien39_mauser_k98_karabin_mauser_k98_mini

Niemiecki karabin Mauser 98 to jeden z najbardziej popularnych modeli broni produkowany w różnych konfiguracjach już od 1898r. System ten jest używany do dzisiaj i liczba wyprodukowanej w wielu krajach broni przekroczyła już 100 mln sztuk.

Model 98k (oznaczenie k od słowa kurz-krótki) został skonstruowany po pierwszej wojnie światowej.
Od 1935 roku produkowany seryjnie i wprowadzony na wyposażenie Reichswehry, a potem Wehrmachtu.
Co ciekawe projekt bazował na polskiej odmianie wz.29 oraz czeskiego wz.24 i wykorzystywał najlepsze cechy poprzedników.
Karabin ten był używany na wszystkich polach II WŚ, do końca 1945 roku wyprodukowano około 12 mln sztuk tego modelu.
Modele 98k mające zamontowaną odpowiednią szynę stosowane były jako bardzo skuteczne karabinki snajperskie.  Natomiast w 1942 roku skonstruowano granatnik, który przymocowany do lufy 98k miotał pociski i granaty o kalibrze 30mm.

 

Dane techniczne Mauser 98k:
Kaliber: 7,92 mm
Długość: 1110 mm (z bagnetem: 1355 mm)
Długość lufy: 600 mm
Waga: ca. 3,7 do 4,1 kg
Pojemność magazynka: 5 sztuk
Amunicja: nabój 7,92/57 mm (8x57IS), ładowany od tyłu
Szybkostrzelność:  max 15 strzałów/min.
Celownik do 2000 m z nastawami co 100 m.

 

Historia karabinu systemu Mauser:

 

Jako pierwszy w 1898 roku skonstruowano model G98, który okazał się potem standardową bronią wojsk niemieckich w pierwszej wojnie światowej.  Miał on lufę długości 740mm i ważył nieco ponad 4kg.
Pomimo wad (był zbyt dokładnie spasowany, co prowadziło do zacięć) był lubiany przez żołnierzy.
Wraz z karabinem została wyprodukowana szeroka gama bagnetów np.: krótki bagnet(nóż) 1884/98 , wąski i długi wz. 98, długi, saperski (wyposażony w piłkę) wz.1898/02 czy też tak zwany  „liść” (głownia rozszerzona ku końcowi) wz. 1898/05. Innowacyjny był także pokrowiec na G98, ponieważ posiadał klapkę umożliwiającą czyszczenie lufy bez zdejmowania futerału.

 

Na początku XX wieku w biurach Mauser’a opracowano nowy model karabinu charakteryzującego się lufą skróconą do 600mm, który przeznaczony był dla kawalerii oraz wszelkiego rodzaju służb. Rączka zamka uzyskała zagięcie co spowodowało łatwiejsze przeładowywanie i właśnie od tego czasu wszystkie późniejsze modele ze zgiętą rączka były nazywane „kawaleryjskimi”. Model ten również posiadał „kozłownik”. Od 1920 roku karabin oficjalnie został oznaczony jako Mauser 98a.

 

Po I WŚ pojawia się konstrukcja oznaczona jako Mauser 98b, który różnił się niewiele od 98a i był na wyposażeniu kawalerii weimarskiej.

 

Popularność Mauserów była tak wielka, że kilka krajów zakupiło licencje na produkcję tego typu karabinów.
Były to między innymi:

 

Polska: produkcja modelu G98 od 1922 roku, a w 1929 powstaje się polska konstrukcja , podobna do 98a i zostaje oznaczona jako wz.29. Wytwarzaniem zajęła się Państwowa Fabryka Broni w Radomiu.
Do wybuchu II WŚ wyprodukowano prawie 265 tys. sztuk tej broni.
Jednocześnie w Warszawie przerabiano stare G98 na modłę wz.29. Po 1935 roku wrócono do produkcji modelu z długą lufą (był bardziej skuteczny na odległości ponad 1km) i oznaczono go jako 98a.
Do karabinka przystosowano także bagnet wz.29.

 

Czechy: najpopularniejszy to „vzor24”(kal. 7,92mm, dł.1100mm), były także i inne np.: wz. 1898/22, wz. 12/33 (kal.7mm, dł.1066mm):; wz 16/33 (kal. 7,92mm, dł. 995mm), K33/40 (kal. 7,92mm, dł.967mm).

 

Jugosławia:  model wz.24 produkowany przez zakłady Kragujevac.
Austria:  model wz.24b produkowany przez zakłady STEYR.

 

Mauser’y produkowano także w Urugwaju, Meksyku, Turcji, Hiszpanii…

 • Panzerabwehr Kanone 35/36 3,7cm L/45 była pierwszą niemiecką armatą przeciwpancerną. Od swojego powstania, aż do początku wojny była to bardzo skuteczna broń przeciwpancerna a także, jak się to okazało w Polsce i w Kampanii Francuskiej świetna broń przeciwbunkrowa. Była inspiracją dla konstruktorów w wielu krajach jak Związek Radziecki oraz USA. Konstrukcja ta pozostała w użyciu niemal do końca wojny uzupełniając stany nowszych konstrukcji.
  Czytaj więcej

  3,7cm PAK 35/36

 • Niemiecki karabin Mauser 98k to jeden z najbardziej popularnych modeli broni produkowany w różnych konfiguracjach już od 1898r. System ten jest używany do dzisiaj i liczba wyprodukowanej w wielu krajach broni przekroczyła już 100 mln sztuk.
  Czytaj więcej

  Karabin Mauser Kar98k

 • MP40 legendarny dziś pistolet maszynowy. W pierwszych latach wojny głównie na wyposażeniu dowódców drużyn, plutonów w późniejszych latach stawał się coraz powszechniejszy. Wyposażony w magazynek mieszczący 32 pociski kaliber 9 mm i charakteryzujący się szybkostrzelnością około 500 strz./min. Potrafił "podnieść" morale gdy wróg ruszał do natarcia.
  Czytaj więcej

  Pistolet maszynowy MP40 / Maschinenpistole 40

 • Karabin szturmowy produkcji niemieckiej. Jeden z pierwszych karabinów szturmowych na nabój pośredni (o energii wylotowej pośredniej między amunicją pistoletową a karabinową). Strzelał pociskami kalibru 7.92 x 33 mm KURZ.
  Czytaj więcej

  Karabin szturmowy StG44 / Sturmgewehr 44

 • MG 34 był pierwszym uniwersalnym karabinem maszynowym w historii. Będąc następcą legendarnego ciężkiego MG08 i lekkiego MG15 łączył wszystkie ich pozytywne cechy eliminując jednocześnie wszystkie istotne wady. Mógł być używany zarówno jako LKM, RKM i CKM. Był z powodzeniem używany we wszelkich rodzajach wojsk III Rzeszy. Mimo, iż po 1942 roku został zastąpiony przez tańszego w produkcji i jeszcze bardziej niezawodnego MG42, to był produkowany niemal do końca wojny i nadal był bardzo ceniony przez niemieckich żołnierzy. Przez niektórych nawet bardziej niż młodszy MG42...
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG34

 • MG42 nazywany przez aliantów "Piłą Hitlera" był podstawowym karabinem maszynowym wykorzystywanym przez oddziały niemieckie od roku 1942 do końca działań wojennych w 1945. Karabin ten wszedł do służby jako następca udanego lecz drogiego w produkcji MG34. MG42 cechowała się dużą szybkostrzelnością oraz bardzo dobrymi walorami strzeleckimi oraz niskimi kosztami produkcji
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG42

 • P08 Parabellum – pistolet skonstruowany jeszcze przed I wojną światową. Jest to broń, którą możemy bezsprzecznie określić mianem "legendarnej". P08 był bardzo często zwany "Lugerem" od nazwiska jego twórcy Georga Lugera. Pistolet ten był niezwykle lubiany nie tylko w armii Niemieckiej, ale również przez żołnierzy alianckich, którzy uważali tę broń za cenną zdobycz wojenną. Mimo starzejącej się konstrukcji i skomplikowanej produkcji P08 był na tyle popularny, że wiele państ po skończeniu wojny miało go nadal wyposażeniu. Luger posiadał magazynek na osiem 9-cio milimetrowych pocisków.
  Czytaj więcej

  Pistolet P08 Parabellum

 • Walther P 38 następca słynnego Lugera P08. Walther był dostarczany wraz z skórzaną kaburą i zapasowym magazynkiem, przysługiwał oficerom, podoficerom i żołnierzom funkcyjnym. Ten pistolet, był bardziej tolerancyjny na złe warunki i kaprysy amunicji, co czyniło go cenną zdobyczą wojenna. Był niezawodny, łatwy do rozłożenie i miał urządzenia zabezpieczające, takie jak wskaźnik naboju w komorze i bezpiecznik kurka. Jego produkcja była prosta i szybka co było ważną zaletą. Ciekawostką jest to że koszt wyprodukowania jednego egzemplarza wynosił 5,60 marki, a był sprzedawany wojsku po 40 marek (P08 kosztował również 40 marek).
  Czytaj więcej

  Pistolet Walther P38

 • Ręczny granat trzonkowy wywodził sie jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.
  Czytaj więcej

  Granat Stielhandgranate M24

 • Granat ręczny "jajkowy" wprowadzony do powszechnego użytku w roku 1940.
  Czytaj więcej

  Granat Eihandgranate M39

 • Panzerfaust 60 – "pancerna pięść" niemiecki bezodrzutowy granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku. Tani w produkcji, prosty w obsłudze miał być ratunkiem niemieckich żołnierzy przed czołgami wroga, model ten miotał ładunkiem kumulacyjnym na dystans do około 60 metrów.
  Czytaj więcej

  Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60