feldgrau_logo

Karabin maszynowy MG42

Ksrh_wrzesien39_mg_42_karabin_maszynowy_mg42_miniiedy w 1939 roku III Rzesza wkraczała w stan ogólnoświatowego konfliktu, na wyposażeniu jej sił lądowych znajdował się karabin maszynowy MG34. Była to broń sprawdzona, uniwersalna, bardzo dokładna i skuteczna w walce. Cechy te jednak były okupione dużym kosztem wytworzenia oraz bardzo czasochłonną produkcją. MG34 był wykorzystywany nie tylko przez piechotę ale także załogi pancerne. Wysokie zużycie materiałów, długi proces produkcji i ogólna mała liczba produkowanych egzemplarzy nie była w stanie zaspokoić potrzeb niemieckich żołnierzy, którzy rozszerzając działania o kolejne kraje potrzebowali coraz więcej uniwersalnych karabinów maszynowych. OKH (Oberkommando des Heeres, Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych) już w 1937roku przewidziało potrzebę unowocześnienia MG34 i zdecydowało się na ogłoszenie wśród rodzimych konstruktorów broni maszynowej przetargu na następcę MG34, który miał być tańszy, łatwiejszy w produkcji, bardziej niezawodny w warunkach bojowych. Sukces MG34 spowodował, że konstruktorzy od chwili wprowadzenia do uzbrojenia MG34 sami starali się opracować jego następcę. Jednym z nich był prototyp Paula Kurta Großfußa zaprezentowany w połowie 1939 roku w firmie Metall und Lackierwarenfabrik Kurt Paul Johannes Großfuß AG. Nowa broń była wykonana metodą tłoczenia, zasilana nabojem 7,92x57mm z taśmy (standardowy nabój stosowany w broni ręcznej WH). Działanie prototypu firmy Großfuß opierało się na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z zamkiem ryglowanym rolkami. OKH zamówiło serię 150 egzemplarzy tego karabinu. Nowy karabin wymagał jednak dopracowania. Dowództwo Wehrmachtu zażądało dodatkowo zwiększenia szybkostrzelności teoretycznej nowej broni. Po dokonaniu poprawek prototyp firmy Großfuß oznaczony jako MG39 został poddany próbom porównawczym z zmodyfikowanym MG34(zwiększona szybkostrzelność). Test wypadł pomyślnie i MG39 okazała się bronią niezawodną, spełniającą postawione przed nią wymagania. W roku 1941 broń weszła do masowej produkcji w wielu zakładach zbrojeniowych III Rzeszy. Chrzest bojowy przeszła w 1942 roku w północnej Afryce wraz z działaniami DAK Erwina Rommla. Nowa broń szybko potwierdziła swoje walory na polu bitwy stając się najlepszym uniwersalnym karabinem maszynowym II Wojny Światowej. 

"Piła Hitlera" ,bo taki przydomek zyskał sobie ten karabin wśród alianckich żołnierzy, był karabinem w każdym calu udanym. Do dziś dnia jest w lekko przekształconych formach użytkowany przez armie wielu krajów min. przez WP na wyposażeniu czołgów Leopard. MG42 posiadał ogromne możliwości adaptacyjne pola walki stwarzane poprzez zastosowanie dwójnogu, lawety do strzelań na duże odległości, trójnogu p/lot oraz kompatybilności z wszelkiego rodzaju pojazdami. Zastosowanie amunicji 7,92x57mmnie stwarzało dodatkowych trudności produkcyjnych. MG42 był zasilany z taśmy przez "usta" z lewej strony karabinu. "Usta" pełniły także rolę mocowania magazynków bębnowych (Trommel) mieszczących 50 nabojowy odcinek taśmy. Kolejnym atutem karabinu była łatwość wymiany lufy, która odbywała się poprzez otwarcie klapki po prawej stronie ,po czym stara rozgrzana lufa sama "wyskakiwała". Doświadczone obsługi MG potrzebowały na wymianę lufy kilka sekund. Lufę należało wymienić po wystrzeleniu ciągłym ogniem około 250 pocisków ,aby uniknąć jej zniszczenia, po ostudzeniu lufa była gotowa do akcji i tak w kółko. Amerykanie opracowali metodę walki z MG42, która polegała na atakowaniu tylko podczas wymiany luf. MG42 był wykorzystywany na wszystkich frontach II Wojny Światowej od roku 1942 do końca wojny w 1945.

zolnierz_mg42

Maschinengewehr 42

Kaliber

7,92 mm

Długość

1220 mm

Długość lufy

530 mm

Masa (z dwójnogiem, bez naboi)

11,5 kg

Zasięg skuteczny

1000 m

Prędkość początkowa pocisku

710 m/sek

Szybkostrzelność teoretyczna

1200 m/s

 




wrzesien39_mg42_m_001 wrzesien39_mg42_m_003

wrzesien39_mg42_m_002

wrzesien39_mg42_m_004

 

wrzesien39_mg42_m_005

 

wrzesien39_mg42_m_006
wrzesien39_mg42_m_008 wrzesien39_mg42_m_010 wrzesien39_mg42_m_009
 

 

wrzesien39_mg42_m_007

 

 

 • Panzerabwehr Kanone 35/36 3,7cm L/45 była pierwszą niemiecką armatą przeciwpancerną. Od swojego powstania, aż do początku wojny była to bardzo skuteczna broń przeciwpancerna a także, jak się to okazało w Polsce i w Kampanii Francuskiej świetna broń przeciwbunkrowa. Była inspiracją dla konstruktorów w wielu krajach jak Związek Radziecki oraz USA. Konstrukcja ta pozostała w użyciu niemal do końca wojny uzupełniając stany nowszych konstrukcji.
  Czytaj więcej

  3,7cm PAK 35/36

 • Niemiecki karabin Mauser 98k to jeden z najbardziej popularnych modeli broni produkowany w różnych konfiguracjach już od 1898r. System ten jest używany do dzisiaj i liczba wyprodukowanej w wielu krajach broni przekroczyła już 100 mln sztuk.
  Czytaj więcej

  Karabin Mauser Kar98k

 • MP40 legendarny dziś pistolet maszynowy. W pierwszych latach wojny głównie na wyposażeniu dowódców drużyn, plutonów w późniejszych latach stawał się coraz powszechniejszy. Wyposażony w magazynek mieszczący 32 pociski kaliber 9 mm i charakteryzujący się szybkostrzelnością około 500 strz./min. Potrafił "podnieść" morale gdy wróg ruszał do natarcia.
  Czytaj więcej

  Pistolet maszynowy MP40 / Maschinenpistole 40

 • Karabin szturmowy produkcji niemieckiej. Jeden z pierwszych karabinów szturmowych na nabój pośredni (o energii wylotowej pośredniej między amunicją pistoletową a karabinową). Strzelał pociskami kalibru 7.92 x 33 mm KURZ.
  Czytaj więcej

  Karabin szturmowy StG44 / Sturmgewehr 44

 • MG 34 był pierwszym uniwersalnym karabinem maszynowym w historii. Będąc następcą legendarnego ciężkiego MG08 i lekkiego MG15 łączył wszystkie ich pozytywne cechy eliminując jednocześnie wszystkie istotne wady. Mógł być używany zarówno jako LKM, RKM i CKM. Był z powodzeniem używany we wszelkich rodzajach wojsk III Rzeszy. Mimo, iż po 1942 roku został zastąpiony przez tańszego w produkcji i jeszcze bardziej niezawodnego MG42, to był produkowany niemal do końca wojny i nadal był bardzo ceniony przez niemieckich żołnierzy. Przez niektórych nawet bardziej niż młodszy MG42...
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG34

 • MG42 nazywany przez aliantów "Piłą Hitlera" był podstawowym karabinem maszynowym wykorzystywanym przez oddziały niemieckie od roku 1942 do końca działań wojennych w 1945. Karabin ten wszedł do służby jako następca udanego lecz drogiego w produkcji MG34. MG42 cechowała się dużą szybkostrzelnością oraz bardzo dobrymi walorami strzeleckimi oraz niskimi kosztami produkcji
  Czytaj więcej

  Karabin maszynowy MG42

 • P08 Parabellum – pistolet skonstruowany jeszcze przed I wojną światową. Jest to broń, którą możemy bezsprzecznie określić mianem "legendarnej". P08 był bardzo często zwany "Lugerem" od nazwiska jego twórcy Georga Lugera. Pistolet ten był niezwykle lubiany nie tylko w armii Niemieckiej, ale również przez żołnierzy alianckich, którzy uważali tę broń za cenną zdobycz wojenną. Mimo starzejącej się konstrukcji i skomplikowanej produkcji P08 był na tyle popularny, że wiele państ po skończeniu wojny miało go nadal wyposażeniu. Luger posiadał magazynek na osiem 9-cio milimetrowych pocisków.
  Czytaj więcej

  Pistolet P08 Parabellum

 • Walther P 38 następca słynnego Lugera P08. Walther był dostarczany wraz z skórzaną kaburą i zapasowym magazynkiem, przysługiwał oficerom, podoficerom i żołnierzom funkcyjnym. Ten pistolet, był bardziej tolerancyjny na złe warunki i kaprysy amunicji, co czyniło go cenną zdobyczą wojenna. Był niezawodny, łatwy do rozłożenie i miał urządzenia zabezpieczające, takie jak wskaźnik naboju w komorze i bezpiecznik kurka. Jego produkcja była prosta i szybka co było ważną zaletą. Ciekawostką jest to że koszt wyprodukowania jednego egzemplarza wynosił 5,60 marki, a był sprzedawany wojsku po 40 marek (P08 kosztował również 40 marek).
  Czytaj więcej

  Pistolet Walther P38

 • Ręczny granat trzonkowy wywodził sie jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.
  Czytaj więcej

  Granat Stielhandgranate M24

 • Granat ręczny "jajkowy" wprowadzony do powszechnego użytku w roku 1940.
  Czytaj więcej

  Granat Eihandgranate M39

 • Panzerfaust 60 – "pancerna pięść" niemiecki bezodrzutowy granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku. Tani w produkcji, prosty w obsłudze miał być ratunkiem niemieckich żołnierzy przed czołgami wroga, model ten miotał ładunkiem kumulacyjnym na dystans do około 60 metrów.
  Czytaj więcej

  Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60