feldgrau_logo

Rekonstrukcja

Członkowie naszej Grupy, mają negatywny stosunek do wszelkich przejawów ideologii totalitarnych oraz skrajnych. Wszystkie dokumenty, pieśni, a zwłaszcza symbole zamieszczone na tej stronie i w naszych zbiorach, które związane są ze zbrodniczą ideologią nazistowską mają dla nas jedynie wartość historyczną i w żadnym wypadku nie odzwierciedlają przekonań i orientacji politycznej członków Stowarzyszenia Historycznego "Feldgrau"

Rekonstrukcja Historyczna już od wielu lat jest jednym z najmodniejszych i najwspanialszych hobby związanych z historią II wojny światowej. Obecnie, informacje czerpane z książek i podręczników historii nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Rekonstrukcja historyczna stała się wspaniałym sposobem przekazywania wiedzy, wzbudzając zachwyt publiczności i dostarczająca ogromnych wrażeń samym rekonstruktorom. Ciężko znaleźć w tym hobby choćby małą skazę, a sami uczestnicy bitew to pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem traktują swoją pracę, zbierając i finansując sobie sprzęt który później prezentują zgromadzonej publiczności.

sekcja_niemiecka1
Przede wszystkim zaangażowanie, koleżeństwo i wspaniała zabawa.

Rekonstrukcja w Rytrze. Rok 2009. zdj: MorsOne

Rekonstrukcja historyczna dla niektórych ludzi stała się sposobem na życie. Pasją, poświęceniem, radością. Odtwarzanie sylwetek żołnierzy z czasów II wojny światowej to wspaniały sposób na spędzenie wolnych chwil, wraz z przyjaciółmi o podobnych zainteresowaniach.

sekcja_niemiecka2
Bycie Rekonstruktorem historycznym to nie tylko ważne zadanie. To prawdziwy zaszczyt.

Manewry Grupy. Spytkowice/k.Rabki
Listopad 2009. zdj: Bogdan Pyka

Mimo, iż odtwarzanie sylwetki żołnierza niemieckiego lat 1935-1945 jest ogromnie kontrowersyjne, to właśnie to zadanie próbują realizować Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Feldgrau. Mimo, że mamy świadomość ogromnych krzywd jakich doznał m.in. Naród Polski z rąk hitlerowskiego okupanta, staramy się w sposób jak najdokładniejszy dobierać umundurowanie i wyposażenie omawianej strony konfliktu. Członkowie SH Feldgrau, mimo iż podczas rekonstrukcji ubierają mundury żołnierzy III Rzeszy kategorycznie odcinają się od przejawów jakiejkolwiek ideologii, zwłaszcza, zbrodniczej ideologii nazistowskiej. Interesuje nas historia, interesuje nas życie w tamtych czasach, styl życia, sprzęt, ale w żaden sposób nie utożsamiamy się z ideologiami, a członków naszej Sekcji dobieramy bardzo restrykcyjnie pod tym względem.
Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności jaka na nas spoczywa.

sekcja_niemiecka3
Widowisko historyczne jest wielką atrakcją dla oglądającej nas publiczności, ale również dla nas.

Małopolski Piknik Lotniczy 2009. Kraków

Stowarzyszenie Historyczne Feldgrau powtało w kwietniu 2013 roku w wyniku wydzielenia się Sekcji Niemieckiej ze struktur SRH Wrzesień 39. Zatem mimo, iż SH Feldgrau jest nowym Stowarzyszeniem, to tak naprawdę trzon Grupy stanowią bardzo doświadczeni rekonstruktorzy z kilkuletnim starzem w ruchu rekonstrukcyjnym.


Odtwarzamy 28 Pułk Piechoty, 8 Górnośląsko - Sudeckiej Dywizji Wehrmachtu (28 Infanterie Regiment 8 Infanterie Division) z okresu od 1935 do 1945 roku.

sekcja_niemiecka5
Wyłącznie restrykcyjne dobieranie odpowiedniego sprzetu gwarantuje realizm odtwarzanej postaci.
Nowosielce k/Sanoka. 2010 rok. FOT: Joanna Szubra

Równolegle gromadzimy i stale powiększamy zasób sortów mundurowych na różne okresy wojny wraz z odpowiednim uzbrojeniem, realizując zadanie odtwarzania żołnierzy piechoty Wehrmachtu ze szczególnym uwzględnieniem 8 dywizji Piechoty Wojsk Lądowych Wehrmachtu. Dzięki takiej polityce, jesteśmy w stanie, wziąć udział w każdej rekonstrukcji bitwy, w której uczestniczyło wojsko niemieckie.

Do tej pory braliśmy udział w wielu bardzo prestiżowych imprezach rekonstrukcyjnych, takich jak kolejne edycje bitwy nad Bzurą, Tomaszowie Lubelskim, Opreacji Barbarossa, D-day Hell, Kosakowo, Powstania Warszawskie, Wyry, Gostyń, Pikniki Lotnicze w Krakowie. Organizowaliśmy i koordynowaliśmy wiele imprez, takich jak np IV Piknik Lotniczy czy rekonstrukcję bitwy Radłowskiej. Przygotowywaliśmy także, lekcje w szkołach jak również ubierając polskie mundury pomagaliśmy Sekcji Polskiej w uświetnianiu wielu obchodów rocznicowych i patriotycznych.

Za nami, są także występy przed kamerami, jak np. "Wojenne Love Story" dla telewizji TVN Discovery Historia, "Tagebuch eines Lagerkommandanten" (2011) dla telewizji ARTE, czy też oficjalny teledysk do piosenki Screaming Eagles z płyty Coat of Arms, dla zespołu Sabaton. Występowaliśmy także za granicami naszego kraju m.in, na Słowacji, w Czechach czy też we Włoszech.

To tylko część niezliczonej ilości rekonstrukcji i występów na których mieliśmy zaszczyt się pojawić.

Wrażenie i poziom adrenaliny podczas rekonstrukcji są ogromne, niczym na prawdziwej wojnie.
Piknik Lotniczy 2010 - "PAK 35/36 3,7cm L/45 w akcji". Wideo: Grzegorz Makuch

Obecnie Stowarzyszenie Historyczne Feldgrau liczy 15 stałych członków w tym Fotograf Stowarzyszenia oraz kilku ochotników.
Dzięki posiadanemu umundurowaniu i wyposażeniu jak i sprzętowi mogliśmy wydzielić kilka Sekcji i specjalizacji:

  • Drużynę strzelców piechoty z lat 1935-45 (Infanterie Truppe) - 1. Schützenkompanie
  • Drużynę piechoty Jager - (Jägertruppe) - 3. Jägerkompanie  z podsekcją przeciwpancerną
  • Sekcję Artylerii Przeciwpancernej z armatką 3,7cm PAK - 13. Panzerabwehr Kompanie
  • Drużynę łączności telefonicznej - Der Kleine Fernsprechtrupp
  • Sekcję MG z karabinami MG34 i MG42 - MG Sektion
  • Sekcję moździerza s.GrW 34 8cm - GrW Zug der 4. Kompanie
  • Sekcję granatnika le.GrW 36 5cm - Leichte Granatenwerfertrupp
  • Sekcję Propagandakompanie
  • Sekcję Sztabową mogącą przedstawić sztab plutonu lub sztab kompanii strzeleckiej (Zugtrupp oder Kompanietrupp)

Na stanie Sekcji Niemieckiej znajduje się liczny sprzęt łącznościowy- jedna z największych na świecie kolekcja!, repliki wielu typów broni palnej pojedynczego żołnierza (pistolety P-08, P-38, Walther PPK, karabiny Mauser Kar98k, pistolety maszynowe MP-40, karabiny szturmowe STG 44) , karabiny maszynowe MG 34 i MG 42 z podstawami dwunożnymi i trójnogami do strzelań przeciwlotniczych, granatnik le.GrW 35 5cm, moździerz s.GrW 34 8cm, repliki granatników przeciwpancernych Panzerfaust 60 i Klein, granaty trzonkowe M24 i jajowe M39 oraz najcięższy typ naszgo uzbrojenia - replika armatki przeciwpancernej PAK 35/36 3,7cm L/45.
Dysponujemy również oryginalnym motocyklem DKW 250NZ
oraz jesteśmy w zażyłym kontakcie z właścicielem jedynego w Polsce niemieckiego ciągnika artyleryjskiego Raupenschlepper Ost - Steyr RSO

sekcja_niemiecka6
Rekonstrukcja historyczna jest jak modelarstwo w skali 1:1
Zuberec - Republika Słowacka. Sierpień 2009. zdj: Jiri Dvorak

Członkowie naszej grupy, pochodzą z przeróżnych części naszego Kraju. Większość zamieszkuje Kraków i jego okolice, jednak mamy również członków z Częstochowy, Gąbina, Węgierskiej Górki czy też Zawoi.

sekcja_niemiecka7
Mundury, sprzęt, broń. To wszystko byłoby niczym gdyby nie było przyjaciół z którymi można dzielić wspólną pasję.

Wola Gułowska 2010. zdj: Joanna Szubra

Jeśli interesuje Cię Rekonstrukcja Historyczna, odpowiada Ci profil odtwarzanej przez nas jednostki. Masz ochotę zwiedzić liczne zakamarki naszego pięknego Kraju w poszukiwaniu przygody z historią, a także masz ochotę poznać wielu wspaniałych, interesujących ludzi, pełnych pasji i zaangażowania w swoje hobby...
... dołącz do nas!!!
Zapraszamy do działu:

Rekrutacja!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie i upowszechnianie bez zgody autora, surowo zabronione pod groźbą sankcji prawnych.