feldgrau_logo

Nowosielce 2010

Dnia 5 września 2010 roku SH "Feldgrau" w ramach Sekcji Niemieckiej SRH "Wrzesień 39" - 28. Infanterie Regiment brała udział w rekonstrukcji historycznej w Nowosielcach. Jej tematem były ciężkie walki na przełęczy dukielskiej, które miały miejsce jesienią 1944 roku. Trwająca 2 miesiące bitwa o przełęcz dukielską przeszła do historii jako jeden z najkrwawszych epizodów. W jej trackie zginęło lub zostało rannych prawie 200 tys. żołnierzy obu stron, zniszczonych zostało ponad 600 czołgów i ponad 1000 dział. Tutaj też miała miejsce jedna z największych i najbardziej dramatycznych bitwa pancerna w tzw. "Dolinie śmierci".
Rekonstrukcja w Nowosielcach obejmowała epizod obrony wzgórza przez Wojska Niemieckie przed nacierającą 2. Czechosłowacką Samodzielną Brygadą Spadochronową.
W działaniach tych wykazała się nasza 14. Kompania, która w strugach deszczu przy okopanej armatce PAK 36 wzbudziła szerokie zainteresowanie publiczności. Po widowiskowej walce składającej się z sowieckiego ataku na wzgórze i kontrataku jednostek niemieckich wojska sowieckie i Czechosłowackie zostały odrzucone z rejonu działań.

Zapraszamy do galerii, jak również polecamy prezentację multimedialną powstałą ze zdjęć naszej Fotograf Joanny Szubry.

 

nowosielce_prezentacja

Galeria zdjęć:

Zobacz galerię